Merrion
Market Overview
Merrion · Last 1 year
Avg. Sale Price
€720K
Avg. Asking Price
€800K
Price / m²
€8,057
Active Listings
7
7 new
Recent Sales
5
~2/mo
Ask vs Sale
+17.1%
Areas in Merrion
(1)Last 1 yearArea | Listings | Avg. Asking | Avg. Sale | Sold | Price/m² | Ask vs Sale | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 | €514K | €375K | 1 | €6,148 | +27.1% |
Listings
5
Avg. Asking
€514K
Avg. Sale
€375K
Sold
1
Price/m²
€6,148
Ask vs Sale
+27.1%
BER
26 Ashurst, Mount Merrion Avenue, A94 F6F9, Blackrock, Co. Dublin, A94F6F9
Apartment
€455K
2 beds1 baths120m²C1
21 May 2026
Apartment
€455K
2
1
120m²
21 May 2026
C1
5 Glenart, Clonfadda Wood, Mount Merrion Avenue, Blackrock, Co Dublin, A94RX47
Apartment
€525K
2 beds2 baths85m²C1
21 May 2026
Apartment
€525K
2
2
85m²
21 May 2026
C1
kali house, mount merrion avenue, blackrock, co. dublin, a94tf44
Detached
€1.10M
3 beds2 baths130m²C1
21 May 2026
Detached
€1.10M
3
2
130m²
21 May 2026
C1
95 Merrion Park, Blackrock, Co Dublin, A94D9V2
Terrace
€950K
3 beds2 baths150m²C1
21 May 2026
95 Merrion Park, Blackrock, Co Dublin, A94D9V2
Terrace
€950K
3
2
150m²
21 May 2026
C1
dunboden cross avenue blackrock, blackrock, co. dublin, a94x2e2
Detached
€1.80M
5 beds4 baths253m²C2
21 May 2026
Detached
€1.80M
5
4
253m²
21 May 2026
C2
Apartment 28, Booterstown Wood, Booterstown Avenue, Booterstown, Blackrock, Co. Dublin, A94DX00
Apartment
€385K
1 beds1 baths54m²C1
21 May 2026
Apartment
€385K
1
1
54m²
21 May 2026
C1
Apartment 28, Booterstown Wood, Booterstown Avenue, Booterstown, A94DX00
Apartment
€385K
1 beds1 baths54m²C1
21 May 2026
Apartment
€385K
1
1
54m²
21 May 2026
C1
25 Cherbury Court, Booterstown Avenue, Booterstown, Co Dublin
Apartment
€475K
2 beds1 baths64m²E2
21 May 2026
Apartment
€475K
2
1
64m²
21 May 2026
E2