Knockmay
Market Overview
Knockmay · Last 1 year
Avg. Sale Price
€334K
Avg. Asking Price
€258K
Price / m²
€2,105
Active Listings
7
7 new
Recent Sales
11
~4/mo
Ask vs Sale
+14.4%
Areas in Knockmay
(3)Last 1 yearArea | Listings | Avg. Asking | Avg. Sale | Sold | Price/m² | Ask vs Sale | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8 | €279K | €339K | 4 | €4,677 | +5.3% | ||
| 3 | €312K | — | 0 | — | — | ||
| 3 | €332K | — | 0 | — | — |
Listings
8
Avg. Asking
€279K
Avg. Sale
€339K
Sold
4
Price/m²
€4,677
Ask vs Sale
+5.3%
Listings
3
Avg. Asking
€312K
Avg. Sale
—
Sold
0
Listings
3
Avg. Asking
€332K
Avg. Sale
—
Sold
0
BER
15 Block A, Ashbrook Gardens, Mountrath Road, Portlaoise, Co. Laois, R32FC60
Apartment
€180K
2 beds2 baths56m²C2
20 May 2026
Apartment
€180K
2
2
56m²
20 May 2026
C2
The 4 Bed Showhouse, Millers Crest, Portlaoise, Co. Laois, R32X5KR
Semi-D
€485K
4 beds3 baths132m²A2
20 May 2026
Semi-D
€485K
4
3
132m²
20 May 2026
A2
7 Harpur'S Lane, Portlaoise, Portlaoise, Co. Laois, R32PW9E
Semi-D
€90K
4 beds1 baths76m²G
20 May 2026
7 Harpur'S Lane, Portlaoise, Portlaoise, Co. Laois, R32PW9E
Semi-D
€90K
4
1
76m²
20 May 2026
G
21 Parnell Crescent, Portlaoise, Co. Laois, R32PE8E
Semi-D
€195K
3 beds1 baths120m²BER_PENDING
20 May 2026
21 Parnell Crescent, Portlaoise, Co. Laois, R32PE8E
Semi-D
€195K
3
1
120m²
20 May 2026
BER_PENDING
6 The Cottages, Mountrath Road, Portlaoise, Co. Laois, R32NFH3
Semi-D
€100K
1 beds1 baths120m²SI_666
20 May 2026
Semi-D
€100K
1
1
120m²
20 May 2026
SI_666
24 Rockview Green, Mountrath Road, Portlaoise, Co. Laois, R32X3NP
Semi-D
€365K
3 beds3 baths120m²B3
20 May 2026
Semi-D
€365K
3
3
120m²
20 May 2026
B3